SSS > IELTSIELTS NEDİR ? NE DEĞİLDİR? 

International English  Language Testing  System ,Türkçe açılımı  Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı olan IELTS, Amerika ,İngiltere,Kanada,Yeni Zelanda,Avustralya gibi resmi dilin İngilizce olduğu pek çok ülkede eğitim ve iş hayatı için üniversite ve şirketler tarafından kabul gören bir sınavdır.IELTS tüm dünyada uygulanır ve en çok tercih edilen dil sınavıdır. 

British Council(BC),University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır. 

Türkiye’de hemen hemen bütün üniversitelerin hazırlık yılını atlamada veya akademik programlarında IELTS sınav sonucu geçerlidir. Bankacılık-finans ve havacılık  sektöründe yer alan pekçok prestijli  şirketde (THY,Akbank,Yapı Kredi,….)  kamu kurumlarında ve göçmenlik bürolarında   IELTS sınavı tanınmaktadır.
 

IELTS Sınavı Aşamaları Ve Süreleri Nelerdir? 

Sınav Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere iki modülden oluşur.Akademik sınav İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için,Genel Eğitim modülü ise yine İngilizce konuşulan ülkelerde iş deneyimi,eğitim programı ve göçmenlik için uygulanan sınav modülüdür.

Sınav 4 aşamadan oluşur; 

1-)Reading-60dakika

2-)Listening-30 dakika

3-)Writing-60 dakika

4-)Speaking-15 dakika olmak üzere sınav toplam 2 saat 45 dakikadır. 

Dinleme, okuma ve yazma aşamaları tek seferde gerçekleşir. Konuşma sınavı ya aynı gün, ya 3 gün önce ya da 3 gün sonra gerçekleşir.

Yazılı sınav listening ile başlar ve akabinde reading ve writing ile devam eder. Speaking  sınavı alanında uzman Cambridge ESOL sertifikalı uzmanlar tarafından yapılır. Sınav 3 bölümden oluşur ve yüksek kaliteli dijital kayıt ediciler tarafından kayda alınır.

Speaking ve listening  bölümünde İngilizce dili konuşulan tüm ülkelerin aksanları ile karşılaşmanız mümkündür. 

IELTS Sınavı Nerelerde Yapılır? 

Bu sınava  başvuru yapmak istiyorsanız  için tek yetkili kurum  British Council İstanbul ofisidir. Sınav başvurusu bu kuruma yapılmaktadır.

Sınav Türkiye’de 5 farklı ilde ayda 3-4 kez düzenlenmektedir. Bu iller İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’dır.

Sınava katılmak istediğiniz tarihten en az iki ay öncesinde başvuru işlemleri için gereken işlemleri tamamlamanız gerekmektedir.
 

IELTS Yılda Kaç Kez Yapılır?

IELTS toplamda 4 kez olmak üzere her ayın perşembe ve cumartesi günleri yapılır. Yılda toplamda 48 kez yapılır.

 

Kaç Tür IELTS Sınavı Vardır? 

Üç tür IELTS Sınavı bulunmaktadır;

IELTS Academic (IELTS Akademik)

IELTS General (IELTS Genel Eğitim)

IELTS Life Skills 

Yurtdışında ve yurt içinde yükseköğrenim kurumlarının talep ettiği sınav IELTS Akademik sınavıdır. Yurtdışında başta İngiltere, Avusturalya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri yükseköğretim kurumları ve Türkiye´de bazı üniversitelerin hazırlık sınıfından muaf olmak için gerekli olan İngilizce bilgisi ölçmek ve değerlendirmek için yapılan yeterlik sınavıdır. Yüksek öğrenim kurumlarına kabul edilebilmeniz için genelde kabul edilen not 6.0 ve yukarısıdır. Ancak başvurulan ülke ve yükseköğrenim kurumunun beklentilerine göre bu puan yükselebilir.

Vize başvurularında, oturum izinleri ve iş hayatında İngilizce bilgisini ölçmek ve değerlendirmek için kullanılan sınav ise IELTS General'dır.

İngiltere aile birleşimi, çalışma vizesi, oturma izni ve vatandaşlık için istenen sınav ise IELTS Life Skills sınavıdır. IELTS Life Skills, diğer 2 IELTS sınavından farklı formattadır ve A1 - B1 düzeyleri için yapılır.

IELTS sınavının geçerlik süresi 2 yıldır; ancak bazı üniversiteler 5 yıla kadar kabul etmektedir.

IELTS dört adet dil yeteneğini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) ölçmeyi amaçlar. Test Akademik ve Genel İngilizce düzeylerinde iki farklı şekilde uygulanır. Dinleme ve konuşma modülleri her iki düzeyde aynı şekilde uygulanırken okuma ve yazma modülleri iki düzeyde farklı formatlarda uygulanır.

IELTS Life Skills sınavı ise İngilterede oturum izni, vatandaşlık ve aile birleşimi vizesine başvurmak için istenen sınav türüdür.